Internet věcí 1. – co to je?

1

Jak jsem psal v příspěvku Jaký je Zítřejší svět podle Lukáše?, přichází třetí průmyslová revoluce. A jednou ze zásadních změn, které se dějí, je vznik Internetu věcí (Internet of Things).

Internet věcí je podle wikipedie:

označení pro propojení vestavěných zařízení s Internetem. Propojení zařízení by mělo být zejména bezdrátové a mělo by přinést nové možnosti vzájemné interakce nejen mezi jednotlivými systémy a též přinést nové možnosti jejich ovládání, sledování a zajištění pokročilých služeb.

Podle mě je to teda mnohem víc.

Jestli se trochu vyznáte v historii ekonomie, tak vás už určitě napadlo, že Internet (ten virtuální, který teď používáte) sám o sobě malinko překonává tradiční teorii kapitalismu (tak jak ji známe třeba od Adama Smithe nebo Miltona Friedmana). Odstraňuje značné náklady na získávání informací a dává každému prostě stejné možnosti mít ve stejnou chvíli stejné informace jako může mít kdokoliv ostatní na druhé straně zeměkoule.

To samé bude (a už částečně je) Internet věcí, ale v reálném světě. Lidé, stroje, přírodní zdroje, výroba, logistika, recyklace a každá další část ekonomiky a našich životů bude propojena senzory a softwarem s platformou Internetu věcí, v rámci níž budou kolovat tzv. Big data ke komukoliv a k čemukoliv. Firmy, auta, domácnosti a taky my lidé budeme mít v každém okamžiku možnost získat jakákoliv data. 

 

Tyto data bude možno analyticky zpracovávat a na jejich základě sestavovat algoritmy, které budou předpovídat několik kroků dopředu a povedou k dramatickému zvýšení produktivity a ke snížení mezních nákladů produkce a dopravy zboží a služeb téměr na nulu.

Já vím, hodně keců a důkaz žádnej – proto je tohle teprve začátek celého seriálu o Internetu věcí. Slibuju, že další příspěvky budou už jen o konkrétních aplikacích. Příště senzory!

1. Internet věcí – co to je?

2. Internet věcí – senzory

3. Internet věcí – Shopping list pro chytrý život

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.