Co je nanotechnologie a proč je tak boží

nano

Zkoušeli jste někdy zadat do googlu „co je nanotechnologie“, nebo „co je nano“? Já jo. Vypadly na mě dohromady dva smysluplné články a ještě pořád mi přijdou dost složitý.

Protože mám nanotechnologie děsně rád a vím jak málo lidí tomu rozumí, rozhodl jsem se napsat tenhle článek – aby každej správnej Čech (i Moravák!) nebyl z těch mouder celej tumpachovej, ale aby během tří minut pochopil vo co gou.

CO JE NANOTECHNOLOGIE

Rozdělme si nanotechnologie na NANO a TECHNOLOGIE. Pod pojmem technologie si určitě dokážete něco představit, tak se zaměřím na slovo NANO. Nano je předpona, stejně jako mikro, kilo, mega, giga. Je to přesně 0,000000001 metru. Miliardtina metru = jeden nanometr.

Existuje hromada definic, ale obecně platí, že nanotechnologie je to, když člověk zkouší pracovat s čímkoliv v měřítku cca 1-100 nanometrů a vznikne z toho nějaká nová, unikátní a použitelná technologie. Jako když si hrajete s legem, akorát ho vyměníte za atomy a molekuly.

Co je na nanosvětě super je to, že gravitace přestává být tou hlavní působící silou. V nanoměřítku se vlastnosti každé částečky razantně mění se sebemenší změnou tvaru nebo velikosti.

 

JAK MOC JE NANO VE SKUTEČNOSTI MALÉ

Asi takhle. Nano neuvidíte. Ani s lupou, ani s hobby mikroskopem. Vemte si do ruky obyčejný papír a podívejte se na něj zboku. Papír je celkem tenká věc, ale pořád má 100 000 nm. Všechno co je nano je cca 1000x menší než tloušťka běžného papíru. A nebo třeba tisícina tloušťky lidského vlasu.

Screenshot 2015-03-28 22.51.13

DOBŘE, CO JE NANO CHÁPU, ALE K ČEMU TO JE

Jak říká Horst Stormer, laureát Nobelovy ceny:

„Nanotechnologie nám dala nástroj… abychom si mohli hrát s těmi nejmenšími hračkami přírody – s atomy a molekulami. Vše je z nich postaveno… možnost vytváření nových věcí se zdá být nekonečná.“

Nano je revoluce. Můžeme vylepšit úplně všechno, co dodnes umíme vyrobit a hlavně – je to možnost vytvářet nekonečně mnoho nových materiálů a zařízení. To, že už umíme manipulovat s atomy,  je samo o sobě konec cesty. Dál než za atomy jít prostě NEJDE, alespoň ne teď. Proto se z nano snaží celý svět vytřískat co nejvíc.

10410537_10206127167564022_9081271089810337630_n

Existuje už řada konkrétních nanoproduktů, sepsal jsem seznam těch nejzajímavějších českých. Revolučním nanovynálezem je grafen – ultralehký a ultrapevný materiál, který už nachází uplatnění pomalu ve všech oborech. Dále třeba kvantové tečky, nanobaterie do telefonu nabitá za 12 minut (už existuje prototyp baterie, která se dobije za pár sekund) a velká hromada dalších aplikací. Z těch aktuálních třeba 10-minutový tester na ebolu.

JE NANO BEZPEČNÉ?

To není fér otázka. Nano je jenom rozměr, s kterým jsme se poměrně nedávno naučili pracovat. Protože ale všichni politici, vědci a novináři mají nano v merku, těžko na supernebezpečnou nanotechnologii někde v ČR narazíte. Všechny komerční produkty, co znám, byly řádně testovány všemi možnými ústavy a jsou kolikrát bezpečnější než ne-nano alternativy. Co se týče bezpečnosti českých nanoproduktů, čtěte TADY.

Nanotechnologie není žádná nudná věda. Jasně, je to příšerně složitá záležitost, které opravdu rozumí jen málokdo, ale konečné produkty jsou úplně pro každého. Kdo z vás by nechtěl neviditelný plášť, tričko které vám dobije telefon nebo tenisovou raketu, s kterou porazíte i Federera?

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.